پایگاه خبری وبدا - دانشگاه علوم پزشکی فسا

tech 2

آرشیو اخبار

تحقیق جمعی از کارشناسان حوزه ی تغذیه و بیماریهای عفونی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا نشان داد ناامنی غذایی احتمال بستری شدن بیماران کرونایی در بیمارستان را افزایش می دهد.

 

به گزارش وب دا فسا؛ سرپرست تیم تحقیقاتی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: این مطالعه از زمان شروع پاندمی کرونا در ایران و بروز کیس های مثبت در شهرستان فسا با هدف بررسی رابطه بین ناامنی غذایی و احتمال بستری شدن در بیمارستان و طول دوره بهبودی پس از ابتلا به کووید19 آغاز گردید.

محمد آریا افزود: در این پژوهش، 219 بیمار مرد و 119 بیمار زن که مبتلا به کووید19 شده بودند تا زمان بهبودی کامل یا ترخیص از بیمارستان مورد بررسی قرار گرفتند و سطح امنیت غذایی آنها ارزیابی شد.

وی اضافه کرد: در این تحقیق که توسط دکتر جلال کریمی متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری ، سمیه ابوالقاسمی ، محمد آریا ، مریم مرادی، زینب همت دار کارشناسان تغذیه و دکتر محمد مهدی نقی زاده متدولوژیست و کارشناس آمار در شهرستان فسا انجام شد ، نشان داد افرادی که در یک سال گذشته ناامنی غذایی را تجربه کرده بودند بعد از ابتلا به بیماری کرونا با احتمال 3.9 برابر بیشتر از افرادی که امنیت غذایی داشته اند در بیمارستان بستری شده اند.

سرپرست تیم تحقیق با بیان اینکه همه گیری کرونا بر ارکان اصلی امنیت غذایی تأثیر می گذارد،گفت: در این تحقیق ما مشاهده کردیم که افراد دچار ناامنی غذایی به طور قابل توجهی بیشتر از گروه ایمن، در بیمارستان بستری می شوند .

نتایج این مقاله در نشریه معتبر scientific report با ایمپکت فاکتور 5.1 به چاپ رسیده است .