پایگاه خبری وبدا - دانشگاه علوم پزشکی فسا

tech 2

آرشیو اخبار

کارشناس برنامه ایدز معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: اچ آی وی بیماری عفونی است واز جمله بیماریهایی است که به لحاظ هزینه مراقبت، ایجاد مشکلات اجتماعی و هدف قرار دادن جمعیت جوان جامعه از معضلات مهم جوامع بشری است و كنترل اپيدمي، پيشگيري و مراقبت از بيماران از اهم فعاليتهاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مي ‌باشد.

 

به گزارش وب دا فسا؛ زهرا استادی با بیان اینکه از نهم لغایت پانزدهم آذرماه سال جاری بعنوان هفته اطلاع رسانی ایدز نامگذاری شده است، افزود: در صورتی که بیماری ایدز در مراحل اولیه تشخیص داده شود و تحت مراقبت قرار گیرد به راحتی قابل کنترل است . با توجه به اینکه در دوران ابتلا به اچ آی وی فرد هیچ علامتی ندارد تا بر اساس آن بتوان به اچ آی وی مشکوک شد همین موضوع تشخیص بیماری را با مشکل مواجه ساخته است . عده زیادی هستند که از وضعیت ابتلای خود مطلع نیستند .

وی با تاکید بر اینکه تنها راه تشخیص اچ آی وی، آزمایش خون می باشد، افزود: با دریافت دارو و مراقبت های به موقع می توان سطح ویروس در خون را به شدت پایین آورد و خطر انتقال بیماری به دیگران را نزدیک به صفر رساند .

کارشناس برنامه ایدز معاونت بهداشت دانشگاه اظهار کرد: بیماریابی در کمپهای ترک اعتیاد، زندان و مراکزدرمان اعتیاد دولتی با استفاده از تست سریع اچ آی وی، گنجاندن آزمایش تشخیصHIVدر آزمایشات پیش از ازدواج و غربالگری مادران باردار از جمله اقدامات واحد مبارزه با بیماریهای واگیر معاونت بهداشت برای پیشگیری از ایدز با همکاری ارگانها و سازمانهای موثر بوده است .

استادی اضافه کرد: مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری فسا واقع در خیابان امام خمینی - مرکز بهداشتی درمانی شماره یک شهری و شماره تماس 53356800 تنها مرکزی است که به ارائه آموزش، مشاوره و انجام آزمایش ایدز با حداقل زمان جوابدهی ( 15-10 دقیقه ) برای کلیه مراجعین، خانم های باردار و زوجین جوان پرداخته است و جهت ارائه خدمات همه روزه بجز روزهای تعطیل از ساعت 7:30 تا 13:30 پاسخگوی مراجعین می باشد .