پایگاه خبری وبدا - دانشگاه علوم پزشکی فسا

tech 2

آرشیو اخبار

رییس دانشگاه علوم پزشکی فسا در مراسم روز جهانی شکوفه های نارس ضمن قدردانی از زحمات متخصصین اطفال و کادر درمانی بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان گفت: حفظ و مراقبت از نوزادان نارس کاری سخت و دشوار است .

 

به گزارش وب دا فسا؛ دکترعلی اصغر خالقی تاکید کرد: جمعیت سالمند کشور رو به افزایش است و نیاز به باروری بیشتر و افزایش جمعیت جوان داریم .

درادامه مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی فسا بیان کرد: تولد زودهنگام نوزادان قبل از هفته 37 بارداری علت عمده بستری نوزادان در بخش مراقبت های ویژه نوزادان می باشد .

دکتر پروین مرادی افزود: زایمان های زودرس، ناشی از دو قلویی یا چند قلویی است که عمدتا در زنان بالای 30 سال و ازدواج دیرهنگام، مصرف داروهای تحریک تخمک گذاری و IVF اتفاق می افتد.

وی اضافه کرد: با ازدواج و بارداری به موقع و در سن مناسب، تصحیح الگوی زندگی، وزن مناسب، ترک سیگار و دخانیات و درمان عفونت ها می توان تا حدودی از تولد نوزادان نارس و مرگ و میر آنها جلوگیری نمود.

همچنین فوق تخصص نوزادان بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) با بیان اینکه بطور متوسط در جهان حدود 10تا12 درصد نوزادان نارس به دنیا می آیند، ادامه داد: امروزه برای این نوزادان سعی می شود محیط خارج از رحمی حتی الامکان شبیه رحم مادر باشد و به حضور هر چه بیشتر مادر بر بالین نوزاد، تماس پوست به پوست و صحبت کردن تاکید می شود.

دکترعالیه میرزایی افزود: در نوزادان نارس باید تحریکات محیطی مثل صدا و نور به حداقل برسد، نمونه گیری های غیرضروری انجام نشود و جهت آزمایشات ضروری از میکروسمپل استفاده شود.

این مراسم با برنامه های متنوع با حضور هیات رییسه دانشگاه، ریاست و مدیران بیمارستان حضرت ولیعصر(عج)، مدیر گروه زنان و زایمان، متخصصین اطفال و جمعی از کودکان که مدت زمانی را میهمان بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان از سال 91 تا سال 97 بودند، برگزار گردید.