پایگاه خبری وبدا - دانشگاه علوم پزشکی فسا

tech 2

آرشیو اخبار

متخصص مغز واعصاب بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) گفت: زمان طلایی برای درمان سکته حاد مغزی، سه ساعت اول از شروع علایم سکته مغزی است که تزریق و پاسخ دهی به دارو می تواند از بروز علایم فلجی و ناتوانی در بیمار پیشگیری نماید.

 

به گزارش وب دا فسا؛ دکتر عبدالله غافری سکته مغزی یعنی بسته شدن یا پاره شدن یک شریان مغزی که به‌ دنبال آن اختلال در گردش خون آن ناحیه از مغز ایجاد شده و موجب بروز علائمی مثل فلج نیمه بدن، اختلال تکلم و اختلال در راه رفتن می‌شود.

وی با بیان اینکه علت بروز سکته مغزی، ضخیم و سخت شدن دیواره رگ های خونی به دنبال پلاکت های ساخته شده ازچربی، کلسیم و کلسترول می باشد، افزود: فشارخون بالا، کلسترول بالا، دیابت ، چاقی،استعمال دخانیات، عدم انجام فعالیت بدنی مناسب و چاقی و اضافه وزن، مصرف الکل، عدم رعایت رژیم غذایی مناسب حاوی سبزیجات، میوه، غلات و ماهی، مصرف بیش از اندازه چربی ، نمک و کالری، استفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری و سابقهخانوادگی می تواند از دیگر علل سکته مغزی باشد.

این متخصص مغز و اعصاب اضافه کرد: اگرشما یا همراهتان دچار تاریدید به خصوص در یک چشم ،احساس بی حسی یا فلج ناگهانی در یک طرف صورت و دست یا پای یک طرف بدن، لکنت زبان، بیهوش شدن فرد و اشکال در بلع، شدید سریعا با اورژانس 115 تماس بگیرید یا به مرکزدرمانی مراجعه نمایید.

دکتر غافری ادامه داد: روش درمانی جدید در سکته های مغزی، با توجه به شرایط و سابقه پزشکی بیمار و با تزریق داروی حل کننده لخته توسط متخصص مغز و اعصاب تجویز می گردد .