پایگاه خبری وبدا - دانشگاه علوم پزشکی فسا

tech 2

آرشیو اخبار

به گزارش وب دا؛ خانم زهرا شهاب فرد کارشناس واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: اسهال و استفراغ به عنوان یکی از شایع ترین بیماری های کودکان به ویژه در فصل تابستان و بخصوص در کودکان زیر 5 سال است که همواره باعث نگرانی والدین می شود و نیاز به بررسی دقیق و درمان متناسب با سن کودک و جلوگیری از عوارض ثانویه دارد، که در راس آن  کم آبی بدن و اختلال آب و املاح می باشد.

شهاب فرد افزود: هرچند کنترل عوارض ناشی از این بیماری به سهولت امکان پذیر است، ولی اقدام به موقع و کافی برای بیمار شرط اصلی و مهم می باشد. گذشته از موارد خاص شایعترین علت ایجاد این بیماری ویروس های گوارشی، باکتری ها و سموم تولید شده توسط آنها می باشد که در نوع ویروسی بیماری معمولا پس از 3 تا 7 روز برطرف می گردد.

وی به بیان دو نکته اساسی در خصوص این بیماری پرداخت و گفت: اصطلاح اسهال ناشی از دندان درآوردن کاملا غلط است و جنبه علمی ندارد، علت شیوع این بیماری به هنگام دندان در آوردن کودک، دستکاری دندان توسط دست آلوده کودک به علت خارش لثه هاست. لذا در این موارد اگر کودکی دچار اسهال و استفراغ شده مانند سایر موارد نیاز به اقدامات درمانی دارد.

این کارشناس گفت: هنگام مسافرت، کودکان بیشتر در معرض اسهال و استفراغ هستند که طبق پروتکل های سازمان جهانی میتوان با استفاده از داروهای پیشگیری کننده و مصرف پروبیوتیک ها از ابتلای به آن کاست.

شهاب فرد در ادامه بیان داشت: درمان اسهال و استفراغ ترکیبی از درمان دارویی، رژیم غذایی و درصورت لزوم درمان تزریقی و گاه نیازمند مراقبت در بیمارستان می باشد، که در طول درمان و در صورت لزوم از درمان های تکمیلی استفاده شود.

کارشناس واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه اظهار داشت: علائم خطرناک در کودکان مبتلا: بیحالی شدید، استفراغ های مکرر، از دست دادن توان مکیدن سینه، مخاط خشک دهان یا فرورفتگی ملاج کودک، عدم وجود اشک هنگام گریه، تب همراه اسهال و یا طولانی شدن اسهال است که سریعا باید به پزشک مراجعه شود. در خصوص شیرخوارانی که که فقط از شیر مادر تغذیه می کنند تداوم شیر دهی با فواصل کم و دفعات زیاد و خوراندن مقدار مناسب آب جوشیده خنک شده توصیه می گردد. در خصوص کودکانی که همزمان از شیر مادر و شیر خشک تغذیه می کنند تداوم و افزایش شیردهی از سینه و ادامه مصرف شیر خشک ترجیحا رقیق شده و بدون لاکتوز باید مد نظر باشد.

وی در خاتمه گفت: در هنگام بیماری بخصوص با علائم کم آبی بهترین نوشیدنی در کودکان  محلول خنک ORS و یا دوغ خنک بدون گاز و ترجیحا حاوی نعناع و پروبیوتیک می باشد. بایستی از دادن نوشابه و  آبمیوه های صنعتی خودداری شود.