پایگاه خبری وبدا - دانشگاه علوم پزشکی فسا

tech 2

آرشیو اخبار

به گزارش وب دا ؛ دکترصفورا محبی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی فسا با اشاره به اینکه سومین علت شایع مسمومیت های حاد در كشور مسمومیت با سموم كشاورزی است ، هشدار داد: به هیچ عنوان نباید از سموم صنعتی و كشاورزی در محیط منزل استفاده کرد چون این سموم سلامت خانواده را به خطر می اندازند.

دكتر محبی افزود : بر اساس آمار به دست آمده از سازمان پزشكی قانونی كشور در سال گذشته، 19 درصد از موارد مرگ ناشی از مسمومیت در کشور ناشی از سمومی از قبیل قرص برنج ، دفع آفات نباتی، جونده كش ها و سیانور بوده است كه نیمی از مرگ های این گروه به قرص برنج اختصاص دارد.

معاون غذا و داروی دانشگاه بیان داشت : سم فسفید آلومینیوم یا اسم عامیانه آن قرص برنج یك كالای قاچاق است و عرضه آن توسط فروشنده های سم و عطاری ها ممنوع می باشد ولی به رغم حذف این سم از فهرست سموم رسمی كشور و ممنوعیت عرضه آن ، همچنان توسط قاچاقچیان به كشور وارد می شود.

دكتر محبی اظهار داشت : از میان هر 100 نفر مرگ ناشی از مسمومیت در كشور، عامل مرگ 10 تا 12 نفر از آنها قرص برنج بوده است . قرص برنج و گاز حاصل از آن هردو سمی و كشنده بوده و تنفس گاز متصاعد شده از قرص برنج نیز می تواند منجر به مرگ شود.

وی با بیان اینکه آسیب ناشی از مسمومیت با قرص برنج می تواند جبران ناپذیر باشد ، گفت : پس بهتر است برای پیشگیری از آفت زدگی غلات و حبوبات در منزل بجای استفاده از این ماده سمی از سیر و نمك كه كاملا بی خطر می باشند استفاده كرد.