پایگاه خبری وبدا - دانشگاه علوم پزشکی فسا

tech 2


Notice: getimagesize(): Read error! in C:\inetpub\wwwroot\webda\templates\fums\includes\helper.php on line 29

آرشیو اخبار


به گزارش وب دا ؛ مهندس منوچهر جوکاران کارشناس بهداشت محیط و کارشناس ارشد محیط زیست معاونت بهداشت دانشگاه گفت : این روزها افراد زیادی جهت خریدهای روزانه معمولا از کیسه های نایلونی استفاده می کنند و استفاده از این کیسه ها در موقع خرید نان نیز رایج شده است.

جوکاران با بیان اینکه  کیسه های نایلونی عموما از مواد نفتی و شیمیایی تولید می شوند ، افزود : قرار دادن نان به صورت داغ در داخل این نایلونها ، می تواند با تعریق و بخار آب احتمال آلودگی سطحی شیمیایی در نان ایجاد نماید .

به گفته وی بخار آب ایجاد شده می تواند باعث زود بیات شدن نان گردد و بیات شدن نان باعث تغییر طعم و بو ، کاهش ماندگاری و افزایش دور ریز نان می شود.

کارشناس بهداشت محیط با اشاره به اینکه بخار آب ایجاد شده می تواند زمینه را برای رشد کپک ها ایجاد کند اظهار داشت : بعضی از سموم مترشحه از این کپک ها می تواند باعث سرطان در انسان شود.

وی گفت : مصرف نان کپک زده برای سلامت انسان مطلوب نیست و حتی نانهای کپک زده برای مصرف دام به علت انتقال سموم از گوشت و شیر آن به انسان ممنوع می باشد.

جوکاران در خصوص نگهداری نان گفت : بهترین روش نگهدای نان ، خنک کردن مناسب و قرار دادن در سفره های پارچه ای است که در جهت فرهنگ سازی استفاده از این سفره ها توسط مردم ، طرح جایگزینی آن به جای کیسه های نایلونی از طرف معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا با توزیع 200 سفره پارچه ای در 10 نانوایی منتخب اجرا شد و این طرح در دو مرحله دیگر نیز ادامه خواهد یافت.