پایگاه خبری وبدا - دانشگاه علوم پزشکی فسا

tech 2

آرشیو اخبار

به گزارش وب دا ؛ یوسف علیپوریان مسوول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی فسا گفت:  کارشناسان این مرکز طی هفته گذشته از تاریخ 16/05/ 95 لغایت 22/05/ 95 تعداد 320 ماموریت اورژانسی انجام داده اند.

علیپوریان افزود : از این تعداد ماموریت 79 ماموریت مربوط به تصادفات شهری و جاده ای ،90 ماموریت بیماران قلبی – تنفسی و151 مورد سایر حوادث و فوریتها می باشد .متاسفانه 15 مورد افزایش  تصادفات  نسبت به  هفته قبل داشته ایم.

پیام هفتگی:  شکستگیها

به چه چیز  باید  دقت  کرد : درد- حساسیت در اطراف محل آسیب- تورم و تغییر شکل وکبودی- کاهش فعالیت عضو- علائم ونشانه های شوک-خونریزی از گوشها،بینی یا دهان.

چه باید کرد: تا زمانیکه  نیاز نیست،مصدوم را حرکت  ندهید .

اگر مصدوم  هوشیار نیست: علائم حیاتی را کنترل کنید: راه هوایی،تنفس،گردش خون (نبض) در صورت لزوم اقدام کنید.

 مصدوم را در وضعیت پایدار خوابیده به پهلو قرار دهید.اندام  شکسته را  در زمان حرکت مصدوم  و در زمان استراحت  حمایت کنید. به کنترل علائم حیاتی ادامه دهید .

 از امدادگر اورژانس درخواست کمک کنید .خونریزی شدید را کنترل کنید . زخمها را  با پانسمان تمیز  بپوشانید . از وارد آوردن فشار  مستقیم  روی شکستگی بپرهیزید .

 اگر باید مصدوم را حرکت دهید، ابتدا اندام شکسته را  حمایت و بی حرکت کنید سعی نکنید اندام شکسته را صاف کنید  اندام آسیب دیده را  به قسمت  سالمی از بدن  ببندید، مثلا  دست را به قفسه سینه ببندید یا  یک پا را به پای  دیگر  ببندید. با دقت  قسمت بالا و پایین  شکستگی  را محکم  و استوار کنید . به طور منظم  گردش خون را در قسمت  پایین شکستگی  کنترل کنید .  آتل را به طور مستقیم  روی محل شکستگی قرار ندهید  وگره نزنید. برای آتل بندی  لباس های  بیمار را در نیاورید.

مصدوم را در  وضعیت راحتی قرار دهید ، به مصدوم اطمینان خاطر  و آرامش  بدهید . اندام آسیب دیده را  محافظت  کنید( از بند وپتو های لوله شده استفاده کنید) ، اگر مشکوک  به شکستگی  جمجمه هستید  مصدوم را به پهلو  قرار دهید . به مصدوم غذا ونوشیدنی  ندهید ، درمان را  جهت به  حد اقل رساندن  شوک انجام دهید .