پایگاه خبری وبدا - دانشگاه علوم پزشکی فسا

tech 2

آرشیو اخبار

به گزارش وب دا ؛ جلسه آموزشی تب کریمه – کنگو با حضور پزشکان خانواده شهری و روستایی و مسوولین واحدهای ستادی معاونت بهداشت برگزار شد.

در این کارگاه خانم دکتر پورمنتصری متخصص بیماریهای عفونی در خصوص راه های انتقال بیماری CCHF ، راه های پیشگیری از آن و نحوه درمان بیماری به فراگیران آموزش دادند.

دکترپورمنتصری دوره کمون (پنهان ) بیماری تب کریمه – کنگو را در صورت گزش از طریق کنه 1تا 3 روز و حداکثر 9 روز و در صورت آلوده شدن فرد از طریق ترشحات بدن ، خون و یا بافت 5 تا 6 روز و حداکثر 13 روز عنوان نمود. متخصص  بیماریهای عفونی در خصوص امکان انتقال این بیماری به انسان از طریق پرندگان گفت : این بیماری از طریق مصرف گوشت نیم پز یا ترشحات شترمرغ نیز می تواند به انسان انتقال یابد ولی سایر پرندگان تنها می توانند نقش ناقل مکانیکی ( انتقال کنه) را داشته باشند و از طریق گوشت ، خون یا ترشحات خود ، این بیماری را به انسان منتقل نمی کنند و مهمترین راه انتقال این بیماری از طریق گزش کنه است.

ایشان همچنین بر لزوم ارجاع بیمارانی که دارای نشانه هایی مانند تب ، بدن درد ، خونریزی و علائم اپیدمیولوژیک هستند به پزشک متخصص و همچنین بر لزوم رعایت عدم تماس خون ، ادرار و ترشحات بدن بیماران CCHF با کارکنان بیمارستانها و مراکز درمانی تاکید کردند.

گفتنی است جلسه دوم این دوره آموزشی در روز چهارشنبه 6 مردادماه برگزار خواهد شد.